amlakepardis
05 دی 1401 - 10:24

تلاش برای زنده نگه داشتن بافت تاریخی در ۸ محله میبد

یزد- شهردار میبد از تلاش برای زنده نگه داشتن بافت تاریخی در هشت محله از میبد خبر داد و گفت: این اقدام با هدف ارتقای سطح زندگی مردم در بافت تاریخی و تشویق آنها به ماندن در بافت انجام می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید بهارستانی صبح امروز در نخستین رویداد مدیریت بحران ایران قوی ۱۴۰۱ که به میزبانی میبد برگزار شد، اظهار داشت: میبد یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کشور است و بنای تاریخی ۶ هزار ساله نارین قلعه گویای این قدمت است.

وی با بیان اینکه نارین قلعه، شباهت های بسیاری با شهر بم دارد، عنوان کرد: محدوده شهر میبد ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار است که ۷۴۰ هکتار آن بافت دارای ارزش تاریخی و ۶۰۰ هکتار نیز باغ‌های هم‌پیوند است.

بهارستانی اظهار داشت: میبد زمانی متشکل از ۲۱ روستا بود اما از زمانی که به شهرستان تبدیل شد، به جای ۲۱ روستا دارای ۱۷ محله است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وقوع زلزله بم در دی ماه سال ۸۲ یادآور شد: این زلزله ۶ ریشتری در ۱۲ ثانیه جان ۳۰ تا ۵۰ هزار نفر را در یک شهر ۹۰ هزار نفری گرفت.

شهردار میبد ادامه داد: این رویداد در آستانه سالروز زلزله بم با هدف ارتقای تاب‌آروی شهرها در برابر حوادث طبیعی، اجتماعی و بحرانی برگزار شده است.

بهارستانی همچنین به ارائه گزارشی از اقدامات بازآفرینی شهری در میبد پرداخت و افزود: ساماندهی معابر، تامین پارکینگ و تلاش برای زنده نگه داشتن بافت تاریخی در هشت محله شهرستان میبد با هدف ارتقای سطح زندگی مردم در بافت تاریخی و تشویق آنها به ماندن در این بافت از اقداماتی است که در راستای بازآفرینی شهری انجام شده است.

وی، تک بناهای شهر از جمله نارین قلعه، آب‌انبار کلار، یخچال خشتی، چاپارخانه، کاروانسرای شاه عباسی، قلعه مهرجرد و قلعه بارجین را نیز از بناهای ارزشمند و مطرح شهرستان میبد برشمرد و گفت: این شهرستان همچنین در گذشته ۶۰ قنات و بیش از ۲۰ آسیاب آبی داشته که اکنون تعدادی از آنها از دل خاک درآمده و احیا شده و تعدادی از آنها نیز باید احیا شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 935054