amlakepardis
21 دی 1401 - 14:45

انتظارات یزدی‌ها از رئیس جمهور

یزد- یزدی‌ها از فردا میزبان دومین سفر رئیس جمهور و هیات دولت به استان یزد خواهند بود و امید دارند که این سفرها با دستاوردهایی همراه باشد که به خواسته‌ها و انتظارات آنها جامه عمل بپوشاند.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: تامین آب پایدار و کاهش نگرانی از قطعی و کاهش فشار آب در تابستان و کیفیت نامطلوب آب چاه‌ها، آبرسانی به روستاها و مرمت قنات‌ها برای کاهش خشکسالی ها، تامین شغل برای جوانان بیکار به ویژه دانش آموختگان دانشگاهی و حل مشکل گرانی و تسهیل معیشت از جمله این درخواست ها است که مردم آن را از رئیس جمهور انتظار دارند.

گرانی‌های سرسام آور و انتظار برای تحقق وعده‌های اقتصادی رئیس جمهور

یکی از شهروندان یزدی مطالبه اصلی مردم در شرایط فعلی را رسیدگی به معیشت و رفع گرانی ها عنوان کرد و افزود: دولت باید مدیریت کند که اجناس هر روز گران و گران تر نشود و مردم از عهده تامین معیشت خود برآیند.

رضا عظیمی با بیان اینکه گرانی‌ها حتی شرایط تامین معیشت اولیه را از مردم گرفته است، ادامه داد: هر روز شاهد افزایش سرسام آور قیمت مواد خوراکی هستیم به طوری که در کنار سایر هزینه های زندگی، درآمدها فقط برای خورد و خوراک کفایت هم نمی کند.

انتظارات یزدی‌ها از رئیس جمهور

وی ادامه داد: مردم انتظار دارند دولت به وعده هایی که برای اصلاح وضعیت اقتصادی خود داده است جامه عمل بپوشاند و تا مشکلات اقتصادی حل نشود سایر مشکلات و نگرانی ها و دغدغه ها از جمله مشکلاتی که کشور امروز با آن مواجه شده است، حل نخواهد شد.

دشواری خانه دار شدن با طرح های مسکن دولت

یکی دیگر از شهروندان با اشاره به طرح های دولت در حوزه مسکن، برخی از این طرح ها را قابل اجرا ندانست و افزود: جوانی که پس اندازی برای خرید خانه ندارد، چطور می تواند با پیش پرداخت سنگین، خانه را از سفت کاری تکمیل کند.

زهرا حیدرآبادی ادامه داد: اگر این طور بود که بسیاری از جوانان خودشان این کار را می کردند و خانه را با وام مسکن به پایان می رساندند مشکل این است که بسیاری از جوانان حتی پس انداز و درآمد محدود برای پرداخت اقساط اولیه طرح های مسکن را ندارند.

وی خواستار توجه دولت به تجربه های گذشته از جمله مسکن مهر شد که با آورده کم و اقساط کم و طولانی مدت بسیاری از جوانان را خانه دار کرد و از دولت خواست به این طرح ها رجوع کرده و مشابه آن را اجرا کند.

وی ویلایی سازی را اقدامی شایسته و متناسب با فرهنگ یزد دانست و افزود: این درست است که زمین برای ساخت خانه در یزد زیاد است اما باید در نظر گرفته که هزینه تامین و آماده سازی و ساخت مسکن بسیار گران است از این رو ویلایی سازی به درد نسل امروز نمی خورد.

نگرانی یزدی‌ها از قطعی آب در تابستان و آب شرب بی‌کیفیت

یکی دیگر از شهروندان یزدی به افت فشار آب در تابستان و کیفیت نامطلوب آب شرب و حتی قطعی آب اشاره کرد و افزود: سالها است که درباره تامین آب برای استان یزدسخن می گویند و بنر در شهر نصب می شود اما از آب خبری نیست و ما هر سال تابستان با دشواری آب نوشیدنی تهیه می کنیم.

مرتضی طهماسبی افزود: اگر این طرح ها در حد شعار باشد و دولت از پس اجرای آن برنیاید لازم نیست که در بوق و کرنا نیز بشود. اگر دولت واقعاً قرار است این طرح ها را اجرا کند اطلاع رسانی کرده و مردم را خوشحال کند وگرنه وعده بی وعید دردی دوا نخواهد کرد.

انتظارات یزدی‌ها از رئیس جمهور

وی آبرسانی به یزد با هدف رفع تشنگی مردم را از اولویت ها دانست و افزود: درست است که استان یزد صنعتی است و صنعت نیاز به آب دارد و رشد استان نیز به این صنایع وابسته است اما اولویت تامین آب باید مردم باشند و دولت باید به گونه ای برنامه ریزی کند که هر دولت دیگری در ادامه همین مسیر را ادامه دهد.

طهماسبی با اشاره به توقف خط انتقال آب به استان یزد گفت: پیش از این بزرگترهای شهر با جدیت اجرای خط اول انتقال را پیگیری و اجرا کردند و تا مدتی عطش مردم فرونشست اما الان چند دهه است که قرار است خط دوم اجرا شود اما هر روز امروز و فردا می کنند.

روستاییان چشم انتظار حمایت‌های دولتی برای جبران خسارت‌ها

یکی دیگر از شهروندان رسیدگی به وضعیت روستاییان و پرداخت تسهیلات بلاعوض به دلیل خشکسالی ها و بلایای طبیعی را خواستار شد.

سیدعلی میرجلیلی گفت: خشکسالی ها به طور طبیعی کشاورزی را از رونق انداخته است و هر سال بلایای طبیعی از جمله سیل، گرمازدگی، سرمازدگی و غیره کشاورزی را محدودتر می کند و کشاورزان از عهده جبران خسارت ها و بازپرداخت تسهیلاتی که از بانک ها گرفته اند بر نمی آیند.

اینطور که به نظر می رسد بزرگترین دغدغه یزدی ها در مواردی از جمله تامین پایدار آب شرب، تامین مسکن و اشتغال برای جوانان، تسهیل در معیشت و رفع دغدغه ها ناشی از خشکسالی و بلایای طبیعی است که امید است سفر دوم رهاورد مصوباتی برای رفع این دغدغه ها باشد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 970510